Економіка
Розвиток малого та середнього бізнесу Миколаївської області |
На даний час в області зареєстровано 97487 суб’єкти підприємницької діяльності, що на 2,9 % більше ніж у відповідному періоді минулого року. Кількість зареєстрованих юридичних осіб-підприємців, станом на 01.09.2018 року збільшилась на 6,2 % порівняно з відповідним періодом минулого року.
За територіальною ознакою найбільше суб’єктів підприємницької діяльності зосереджено у м. Миколаєві майже 61,6 %, у м. Первомайськ – 5,0 %, м. Вознесенськ – 3,3 %, м. Южноукраїнськ – 2,1% і у м. Очаків – 1,3%, в районах області зареєстровано – 26,7% підприємців.
Збільшення кількості зареєстрованих суб’єктів підприємницької діяльності спостерігалось: у м. Миколаїв на 4,8 %, м. Вознесенськ на 2,9 % та м. Южноукраїнськ на 0,6 %, Вітовському районі на 4,5 %, Єланецькому на 2,0 %, Миколаївському районі на 2,3 %, Березанському районі на 0,7%, Новобузькому районі на 0,1%, Очаківському районі на 0,8%.
Зменшення у м. Очаків (-0,8 %), м. Первомайськ (-1,5 %), Березнегуватському (-3,5 %), Братському (-2,2 %), Баштанському (-0,5%) Кривоозерському (-1,4 %), Первомайському (-2,1 %), Вознесенському (-0,6 %), Врадіївському (-3,1 %), Доманівському (-1,6 %), Новоодеському (-2,1 %) районах.
Середній показник по області кількості середніх та малих підприємств на 10 тис. осіб наявного населення, становить 94 одиниць. Вище значення середньообласного показника мають Березнегуватський район – 177 одиниці; Єланецький 133 одиниці, Березанський 139 одиниць, Казанківський 136 одиниць, Очаківський 115 одиниць, Братський 107 одиниць, Баштанський 117 одиниць, Доманівський 107 одиниць, Арбузинський 112 одиниць, м. Миколаїв – 110 одиниць. У решті міст та районів цей показник нижче середньообласного. Найнижче значення мають м. Южноукраїнськ – 26 одиниць та м. Первомайськ – 34 одиниці.
Кількість зайнятих працівників на малих та середніх підприємствах області до загальної кількості зайнятих працівників збільшилась на 1,5% та становить 78,6 %. Відповідно найбільша частка зайнятого населення області припадає на малий та середній бізнес.
Значну частку в обсязі реалізованою продукції (товарів, послуг) займають малі та середні підприємства – 61,0%, (більше на 6,3% ніж у минулому році).
Найбільшу частку у структурі обсягів реалізованої продукції малих та середніх підприємств за видами економічної діяльності займає оптова та роздрібна торгівля – 41,7%, сільське господарство -19,9%, промислове виробництво – 18,5%, будівництво - 5 %.
Спостерігається збільшення надходжень коштів до бюджету (єдиний податок) юридичних та фізичних осіб-підприємців. Так станом 01.09.2018 року надходження збільшились на 67,1 млн. грн., або 18,3 % порівняно відповідним періодом минулого року.
За динамікою фінансування Програми, обсяг коштів у 2017 році в 7 разів перевищив суму, яка виділялась у 2016 році і становив - 2896,5 тис. грн. у 2018 році – 4450 тис. грн., або в 2 рази більше ніж у 2017 році.
У 2018 році під часткове відшкодування відсоткових ставок за кредитами, що надаються державними та комерційними банками на реалізацію проектів суб’єктам малого і середнього підприємництва для створення нових робочих місць з обласного бюджету передбачено 4,0 млн. грн.
Протягом 2018 року для реалізації цього проекту Департаментом економічного розвитку та регіональної політики облдержадміністрації та Регіональним фондом підтримки підприємництва в Миколаївській області проведено кущеві семінари на тему «Ефективний кредит».
У квітні 2 семінари: у Березанському (с залученням м. Очаків та Очаківського району) та Доманівському (з залученням Веселинівського, Врадіївського, Вознесенського районів та м. Вознесенськ) районах. Також 2 семінари у травні, у Братському (с залученням Арбузинського, Єланецького районів та м. Южноукраїнськ) та Березнегуватському (с залученням Баштанського та Казанківського районів) районах. Проведено 2 семінарів в м. Миколаєві (с залученням Миколаївського та Вітовського районів), у березні та червні 2018 року. За результатами семінарів отримано заявки від підприємців для участі у конкурсі.
16.05.2018 року відбувся перший етап у 2018 році конкурсного відбору за програмою часткового відшкодування відсоткових ставок за кредитами, що надаються державними та комерційними банками на реалізацію проектів суб’єктам малого та середнього підприємництва для створення нових робочих місць.
В першому конкурсному відборі 2018 року взяли участь 8 підприємців з Березнегуватського, Вознесенського, Баштанського районів та міста Миколаїв якими створено 16 робочих місць.
05.09.2018 року відбувся другий етап конкурсу. Взяли участь 14 підприємців, 13 з яких отримають часткову компенсацію з обласного бюджету відсоткових ставок за кредитами. Створено 37 робочих місць.
Підприємці з різних населених пунктів області: Березнегуватського, Миколаївського, Врадіївського, Снігурівського, Новобузького, Баштанського, Березанського, Вітовського, Первомайського районів, та міст Миколаїв та Очаків.
Третій етапи конкурсу відбудеться у листопаді 2018 року.
Миколаївська область стала переможцем конкурсного відбору грантових проектів за кошти ЄС.
Проект «Інноваційний кластер «Регіональний інноваційний HUB «RInnoHUB» буде реалізовано за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від ЄС Проект розрахований на три роки, а загальний бюджет складає 5,5 млн. грн.
18 квітня 2018 року у Чорноморському національному університеті ім. Петра Могили відбулась презентація першого проекту унікальної платформи «RInnoHUB» обладнання для інклюзивного навчання.
У травні - на базі Національного університету кораблебудування ім. Адмірала Макарова відкрито креативну лабораторію учасниками якої є 13 осіб від школярів до кандидатів наук. На цей час вже пройшло 8 занятій.
27 червня в Миколаєві в рамках ініціативи EU4Business за підтримки ЄБРР відбулася конференція «AQUA FARMING». «Aqua farming» один з напрямів розвитку Інноваційного кластеру RInnoHub (Регіональний інноваційний HUB).
На конференції були присутні близько 70 підприємців сектору водного фермерства, вчені, економісти іхтіологи, екологи, працівники рибоохоронних структур, фінансових установ, готових вкладати в розвиток даної галузі, а також особи, зацікавлені у відкритті власного бізнесу в даній сфері з Миколаївської, Херсонської, Одеської та Київської областей.
Учасники конференції порушили питання відродження масштабного водного фермерства в акваторії Миколаївської області, озвучили проблеми, а також шляхи їх вирішення та оцінили перспективи ринку.
Розвиток море фермерства як стійкого бізнесу дасть можливість створити новий та перспективний напрямок в економіці області, що забезпечить створення нових робочих місць.