Культура
До дня пам’яток історії та культури |
18 квітня у всьому світі відзначається Міжнародний день пам'яток і визначних місць. В Україні цього дня відзначається День пам'яток історії та культури, встановлений Указом Президента України та за ініціативою вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії та культури у 1999 році.
За повідомленням Головного управління статистики у Миколаївській області, на кінець 2009 року на державному обліку в регіоні перебувало 5,9 тис. пам’яток культурної спадщини, з яких три чверті (4,4 тис.) складають пам’ятки археології, кожен п’ятий об’єкт (1,2 тис.) – історичний, 146 – пам’яток архітектури та містобудування, 92 – монументального і 19 – садово-паркового мистецтва тощо. Найвідоміші пам’ятки – це будинок штабу Чорноморського флоту XIX століття(сьогодні в ньому знаходиться музей суднобудування), астрономічна обсерваторія (одна з найстаріших обсерваторій Північного Причорномор'я), будинок найстарішого в Україні яхт-клубу, Церква Пресвятої Богородиці (XIX століття), католицький костьол,водонапірна башта («Миколаївська Ейфелева вежа», побудована в XIX столітті архітектором В.Шуховим), поселення пізньої бронзи в урочищі «Дикий Сад» й інші.
Значна частина пам’яток культурної спадщини регіону (41,7% із загальної кількості) входить до складу 619 комплексів (ансамблів), що функціонують в області, а 37 об’єктів віднесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією національного значення.
Вдосконаленню ведення обліку об’єктів культурної спадщини, забезпеченню їх державної реєстрації сприяє діюча в Україні Комплексна програма паспортизації об’єктів культурної спадщини на 2003–2010 роки. В рамках реалізації цієї програми протягом минулого року було оформлено 29 паспортів об’єктів (пам’яток) культурної спадщини та 187 пам’яток пройшли інвентаризацію.
На початок 2009 року кожна десята пам’ятка культурної спадщини потребувала проведення ремонтно-реставраційних робіт. Нажаль, фінансування таких робіт на пам’ятках та інших заходів з охорони культурної спадщини у минулому році в порівнянні з попереднім скоротилося більш ніж на 70% і становило 4,3 млн.грн. Тим не менш, у минулому році проведення ремонтно-реставраційних робіт було заплановано на 447 об’єктах, а відреставровано 401 пам’ятку, завершення решти робіт перенесено на 2010 рік.