СТАТИСТИКА ВІДВІДУВАНЬ

20143133
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
Цього місяця
Попереднього
Загалом
2111
10683
53614
12794
333161
20143133

Ваша ІР адреса: 172.20.0.4
2023-12-02 04:25

Культура

Видатні особи Миколаївщини Друк E-mail

Кожна людина на землі залишає певний слід: в пам'яті друзів і людей, з якими вона спілкувалась, в конкретних справах, які встигла зробити для рідного міста, для співвітчизників. Саме така пам'ять про конкретних людей і їх справи і допомагає виховувати шанобливе ставлення до своїх предків, їх звершень. У Миколаєві багато пам’ятників і меморіальних дошок, які вшановують пам'ять вчених, громадських діячів, письменників, художників і композиторів, чиє життя і творчість пов’язані з нашим містом.

 

Пам’ятний знак і меморіальна дошка Миколі Аркасу

 

osobi1Микола Миколайович Аркас – композитор, літератор, педагог, фольклорист, громадський діяч, автор першої популярної історії України, виданої українською мовою, автор першої опери за сюжетом Тараса Шевченка, засновник миколаївського товариства “Просвіта”.

   Усе життя М. Аркаса тісно пов’язане з Миколаєвом.

   27 жовтня 1992 року на місці Аркасівського будинку, біля Будинку творчості учнів по вулиці Адміральській, встановлено пам’ятний знак – мідну стелу з барельєфом Миколи Аркаса.

   Автори монумента – В. Федорук, А. Бондаренко.osobi2

   У жовтні 2002 року на будинку, де народився Микола Аркас (вул. Нікольська, №13), урочисто відкрито меморіальну дошку.

   Автор: Юрій Макушин.

  osobi3 На міському кладовищі в 1881 році споруджена будівля-склеп витонченої архітектури в стилі італійського ренесансу. Тут покояться останки Миколи Миколайовича Аркаса – видатного українського історика, композитора, автора опери «Катерина». У 1930 році сюди перенесли останки засновника Миколаєва і верфі на Інгулі бригадира Михайла Леонтійовича Фалєєва (помер в 1792 році). Усередині будівлі укріплені три меморіальні дошки.

     У жовтні 2001 року в урочистій обстановці відбулося церковне освячення відремонтованої каплиці сімейства Аркасів – одної з видатних пам'яток історії міста Миколаєва.

Література:

 

   Микола Аркас(1853 – 1909): біографія // Література рідного краю: письменники Миколаївщини: посібник – хрестоматія. – Миколаїв, 2003. – С. 18 - 23.

   Умеренков А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 99.

   Дом Аркаса // Вестник Прибужья. – 2002. – 19 окт.

   Раскопов В. Дань уважения и памяти: [Церковне освячення відновленої каплиці сімейства Аркасів] // Южная правда. – 2001. – 16 окт.

 Пам'ятник М. П. Леонтовичу

 

 osobi4  9 вересня 2001 року, до 100-річного ювілею зоопарку відкрився пам'ятник Миколі Павловичу Леонтовичу, засновнику Миколаївського зоопарку. Перед городянами представ пам’ятник із сірого граніту. Гроші для встановлення пам'ятника виділили співробітники банку «Аваль». Освятив пам’ятний знак Архієпископ Миколаївський і Вознесенський Питирим.

   Автори пам'ятника: Інна і Юрій Макушини.

Література:

 

   Топчий В. Н. Немного историии / В. Н. Топчий Вокруг света за полдня: путешествие по Николаевскому зоопарку. – К., 2006. – С. 5 – 20.

   Тюрін А. Вшанували пам'ять видатного земляка // Рідне Прибужжя. – 2001. – 11 верес.

 

Пам’ятник М. А. Римському – Корсакову

 

  osobi5 22 грудня 1977 року на вулиці Адміральській, навпроти Музею суднобудування і флоту, відкрито біломармуровий пам'ятник великому російському композитору М.А.Римському-Корсакову.

   Автор пам'ятника: скульптор О. Здіховський, архітектор Ю. Греков.

   Це перший в Україні пам'ятник композитору. З його ім'ям пов'язані славні сторінки музичного життя Миколаєва. Микола Андрійович приїжджав сюди двічі. У 1881 році за участю хору він виступив з концертом на підтримку організації Червоного Хреста. Роком пізніше в Миколаєві створюються музичні класи. З тих пір веде відлік свого існування музична школа, названа ім'ям М.А.Римського-Корсакова. У квітні 1979 року в школі відкрито музичний музей, в якому експонуються документи, пов'язані з життям і творчістю композитора.

Література:

 

   Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.22.

   Лифанов В. Николаев: 1989 – 1989: страницы истории: справочник/ В.Лифанов, В. Миющенко– Одесса: Маяк, 1989. – С. 136.

   Павлик И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В.Р. Лифанов,

Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – С. 27.

   Умеренков А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 98.

   Соколова В. Праздник музыки:[відкриття пам'ятника М. А. Римському-Корсакову] // Южная правда. –

1977. – 23 дек.

 

Пам’ятник Д. С. Самойловичу

 

osobi6   Серед чудових людей, які увійшли в історію Миколаєва, ім'я відомого російського військового лікаря, основоположника вітчизняної епідеміології Данила Самойловича. Він першим у світі застосував вакцинацію, брав активну участь в боротьбі з епідеміями і спалахами чуми в Москві, Херсоні, очолював госпіталі в Богоявленську і Миколаєві. Все своє життя він присвятив народу, науці.

   Помер Д. Самойлович в Миколаєві 20 лютого 1805 року від “жорстокої, жовчної лихоманки”. На головній алеї лікарні у Лісках в день 225-річчя з дня його народження встановлений бюст на згадку про видатного лікаря Миколаєва. На кам'яному постаменті напис: “Д. С. Самойлович. 1743 – 1805 гг.”

   Автор: скульптор О. Здіховський (за іншими відомостями, О.Сапєлкін).

   У Корабельному районі міста, де свого часу жив і трудився відомий епідеміолог, сьогодні є вулиця, названа його ім'ям. Вона перетинає проспект Жовтневий, на розі з яким розмістилася районна лікарня. Біля головного входу на високому постаменті встановлено бюст з написом: “Ученый-медик Д.С. Самойлович 1744 – 1805 гг.”.

Література:

 

   Павлик И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В.Р. Лифанов,

Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – С. 147 – 149.

   Умеренков А. Корабелы живут над Бугом: очерк: изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 100.

 

Памятник В. О. Сухомлинському

 

osobi7   24 вересня 2004 року біля парадного входу навчально-адміністративного корпусу Миколаїського державного університету по вулиці Нікольській, 24, було урочисто відкрито пам'ятник В.О.Сухомлинському, чиє ім'я носить університет.

   Бюст Учителю встановлено на фоні розкритої книги, на сторінках якої – знаменитий вислів В.Сухомлинського: «Серце віддаю дітям».

   Автори пам'ятника: скульптор А. Борисевич і архітектор О. Попова.

Література:

 

   Мирошниченко Е. В. А. Сухомлинскому – учителю и ученому: [відкриття пам'ятника В. О. Сухомлинському] //Вечерний Николаев. – 2004. – 25 сент. - С. 2.

   Билецкая Н. Наследие великого педагога: [відкриття пам'ятника В.О.Сухомлинському] // Южная правда. – 2004. – 28 сент. – С. 1.

 

Пам’ятник і пам’ятна дошка В. Чорноволу

 

  osobi8 Миколаїв – місто, де лідер НРУ, депутат Верховної Ради України В’ячеслав Максимович Чорновіл бував часто. Тож після його загадкової трагічної загибелі барельєф із профілем борця з тоталітаризмом з’явився на фасаді Миколаївського проводу НРУ в числі перших меморіальних відзнак.

   23 серпня 2007 року, напередодні Дня незалежності, було відкрито пам’ятник Герою України В’ячеславу Чорноволу.osobi9 Бюст видатного політичного діяча постав на майданчику, де перетинаються вулиці Велика Морська та Нікольська, немовби символізуючи вічний похід народу до нових обріїв. Для бюста В’ячеслава Черновола використано відшліфований граніт Таківського родовища бузкового кольору. Висота пам’ятника – 2,9 метра, самої скульптури 1,4 метра.

   Автор пам’ятника – скульптор Віктор Макушин, проект впорядкування скверу розроблений Віктором Москаленком.

Література:

 

   На Большой Морской на николаевцев теперь смотрит гранитный Чорновил: [відкриття пам’ятника В’ячеславу Чорноволу] // Николаевские новости. – 2007. – 29 авг. – С. 1.

   Тонковид В. Вячеслав Черновол примирил всех: [відкриття пам’ятника В’ячеславу Чорноволу] // Вечерний Николаев. – 2007. – 28 авг. – С. 2.

 

Меморіальна дошка В. М. Бузніку

 

  osobi10 26 серпня 2005 року в урочистій обстановці відбулося відкриття меморіальної дошки на згадку про ректора МУК ім. Макарова, академіка Віктора (Христофора) Михайловичу Бузніку на фасаді будинку по вул. Адмірала Макарова, 34, де знаменитий учений прожив з 1951 до 1968 рр. Цей одноповерховий будинок, побудований ще до революції, став притулком для академіка Бузніка на довгі роки, аж до самої смерті. Меморіальна дошка роботи Макушиних покликана увічнити пам'ять про видатного земляка.

   До 100-річчя з дня народження Віктора Михайловича Бузника, 4 жовтня 2014 року, урочисто відкрилася меморіальнаosobi11 дошка на будівлі старого корпусу НКІ (вул. Скороходова, 5), де він навчався та працював. Автор меморіальної дошки - миколаївський художник, скульптор Віктор Макушин.

Література:

 

   Козлов С. Память ученого увековечили мемориальной доской // Вечерний Николаев. – 2005. – 27 авг.

   Памяти Виктора Бузника : [на здании старого корпуса НКИ (ул. Скороходова, 5) установят мемориальную доску] // Вечерний Николаев. - 2014. - N 107(13 сент.). - С. 1.

   Христова, Н. С благодарностью от потомков : [торжественное открытие мемориальной доски, посвященной нашему земляку, видному ученому-кораблестроителю Виктору Михайловичу Бузнику] / Н. Христова // Вечерний Николаев. - 2014. - N 117(7 окт.). - С. 2 : фот.

 

Пам’ятна дошка В. В. Верещагіну

 

  osobi12 Миколаївський обласний художній музей ім. В.В.Верещагіна став одним із визначних у місті центрів культури та естетичного виховання. Нині зібрання музею налічує близько десяти тисяч експонатів, які являють собою своєрідний художній літопис України та багатьох інших країн. У 1986 році музей відсвяткував своє новосілля в новому, просторому будинку. Він розташувався в одній із кращих будівель міста (вул. Велика Морська, 47), яка є пам’ятником архітектури другої половини ХІХ ст. На фасаді музею – пам’ятна дошка з барельєфом видатного художника В. В. Верещагіна, ім’я якого носить Миколаївський обласний художній музей.

   Пам’ятна дошка роботи Юрія Макушина.

Література:

 

   Павлова Л. Новый дворец искусств: [відкриття нового будинку Художнього музею ім. В. Верешагіна] // Южная правда. – 1986. – 30 дек.

 

Меморіальна дошка В. М. Образцову

 

  osobi13 Академік Володимир Миколайович Образцов народився у 1874 році в Миколаєві, в будинку №4 на вулиці Соборній (нині Радянській). Після закінчення інституту В. М. Образцов пов’язав усе своє життя із залізничним транспортом. Ним було написано біля 300 наукових робіт й розроблено більш як 50 проектів з перебудови вузлів залізничних шляхів СРСР. В пам’ять про нашого земляка у 1976 році був заснований залізничний технікум імені академіка В. М. Образцова, на його честь названа вулиця і на будинку, де він народився, встановлено меморіальну дошку.

Література:

 

   Павлик И. С. Николаев: улицы рассказывают: путеводитель / И. С. Павлик, В.Р. Лифанов,

Л. Д. Мычаковская. – Одесса: Маяк, 1988. – С. 16.

 

Меморіальна дошка П. К. Саксаганському

 

  osobi14 18 листопада 1993 року на вулиці Інженерній, 2 відкрито меморіальну дошку Петру Карповичу Саксаганському, геніальному українському актору та режисеру. В цьому будинку він наймав кімнату в 1881 – 1883 рр. Тут він, покинувши військову службу, став професійним актором трупи М. Старицького.

Література:

 

   Миколаївська область:1937 – 2007: історичний альманах. – Миколаїв: Атол, 2007. – С.29.

   Бойченко В. Подія, не помічена миколаївцями: [відкриття меморіальної дошки П. Саксаганському] // Рідне Прибужжя. – 1993. – 25 листоп.

 

Меморіальна дошка В. В. Рюміну

 

   На будинку №13, по вулиці Артилерійській, де вчений прожив 46 років, встановлено меморіальну дошку.osobi15

   Володимир Володимирович Рюмін був пристрасним пропагандистом науково-технічних знань. Він опублікував більше 60 науково-популярних книг і брошур різними мовами. Пропаганду ідей батька космонавтики В. В. Рюмін почав ще тоді, коли сміливі наукові гіпотези і розрахунки К. Е. Ціолковського не сприймалися всерйоз, надрукував про нього більше 30 статей. З 1924 року вів регулярне листування з Ціолковським, вони були друзями, хоча і не зустрічались особисто жодного разу.

  osobi16 Багато років В. В. Рюмін видавав у Миколаєві журнали «Фізик-любитель» і «Електрика і життя». Викладаючи в Миколаївському середньому технічному училищі (тепер НУК ім. Макарова), підготував сотні фахівців. В. Рюмін помер 8 квітня 1937 року. На його могильному пам'ятнику з чорного полірованого граніту написано: «Здесь похоронен заслуженный педагог, деятель науки, друг и пропагандист идей

К. Э. Циолковского В. В. Рюмин. 1874 – 1937». А нижче – слова з листа

К. Е. Ціолковського: «…В смелости я Вас считаю первым, а также в деликатности и глубине ума».

Література:

 

   Умеренков А. Корабелы живут над Бугом: Очерк: Изд 2-е, доп. и перераб. – Одесса: Маяк, 1983. – С. 101 – 102.

 

Пам'ятник Любавичському Ребе

 

  osobi17 У серпні 2008 року в Миколаєві, на перетині вулиць Московської та Дунаєва, був відкритий пам'ятний знак сьомому Любавичському Ребе Менахему Мендл Шнеєрсону. Менахем Мендл Шнеєрсон народився 18 квітня 1902 року в родині відомого миколаївського рабина. Їхній будинок якраз розташовувався по сусідству з тим місцем, де нині встановлено пам'ятник. Шнеєрсон, рятуючись від гітлерівців, переїхав в Америку і тут 1951 року очолив всесвітній рух євреїв-хасидів "Хабад Любавич", ставши сьомим Любавичським Ребе. Він зумів перетворити знекровлений Голокостом "Хабад" в потужну всесвітню організацію, головним завданням якої стала відповідальність єврейського народу за кожного єврея, в якій би країні світу він не знаходився. Пам'ятник Ребе в Миколаєві був побудований за рахунок пожертвувань сім'ї Шауль з Лос-Анджелеса. Пам'ятник виконаний з чорного граніту у вигляді розкритої книги, символізуючи священне єврейське письмо - Тору.

Література:

 

   Игнатчук, В. В память о Ребе : [В Николаеве открыт памятник Любавичскому Ребе Менахему Мендлу Шнеерсону] / В. Игнатчук // Южная правда. - 2008. - №94(23авг.). - С. 3.

   Козлов, С. В Николаеве открыт памятник Любавичскому Ребе : [Шнеерсону Менахему Мендлу] / С. Козлов // Вечерний Николаев. - 2008. - №95(23 авг.). - С. 3.

 

Пам'ятник Ю. Макарову

 

   osobi187 листопада 2008 року було урочисто відкрито пам'ятник Юрію Макарову, який віддав улюбленому заводу «ЧСЗ» більше 40 років життя. Пам'ять про Юрія Макарова живе не тільки в душах корабелів, а й у кораблях, споруджених на «ЧСЗ», в житлових будинках, побудованих при Макарові, в об'єктах культури. Всю багатогранність особистості Юрія Макарова постаралася втілити в пам'ятнику родина Макушиних – Юрій, Інна та їх син Віктор. І у них вийшло. Пам'ятник вийшов як живий, тому що скульптори вклали в нього свою душу.

Література:

 

   Абрамова, Н. Памятник корабелу : [открыт памятник директору ЧСЗ Юрию Макарову] / Н. Абрамова // Вестник Прибужья. - 2008. - №46(13 нояб.). - С. 1.

   Пам'ятник патріарху суднобудування : [відкрито пам'ятник видатному суднобудівникові Ю. Макарову] // Рідне Прибужжя. - 2008. - №128(11 листоп.). - С. 7.

   Памятник выдающемуся кораблестроителю : [памятник Юрию Макарову] // Южная правда. - 2008. - №127(11 нояб.). - С. 1.

   Тонковид, В. Памятник человеку-глыбе Юрию Макарову : / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2008. - №128(8 нояб.). - С. 1.

 

Меморіальна дошка Ю. Макарову

 

     osobi1917 грудня 2013 року в загальноосвітній школі №39 відбулося відкриття меморіальної дошки Юрію Івановичу Макарову – почесному громадянину Миколаєва, академіку, генеральному директору ЧСЗ. Майбутній «батько авіаносців» навчався в 39-й школі на Сухому Фонтані. Під керівництвом Ю.І. Макарова в 70-80-х роках ХХ століття були побудовані понад п'ятсот цивільних, рибопромислових, науково-дослідних суден і військових кораблів. Серед них – важкі авіаносні крейсери «Мінськ», «Новоросійськ», «Баку», «Адмірал флоту Кузнецов» та інші.

   Гранітну меморіальну дошку виконав Віктор Макушин.

Література:

 

   Никулина, А. В память об Юрии Макарове : [открытие мемориальной доски Юрию Ивановичу Макарову] / А. Никулина // Рідне Прибужжя. - 2013. - N 51(19 груд.). - С. 2 : фот.

   Памятная доска выдающемуся корабелу : [открытие мемориальной доски Юрию Ивановичу Макарову] // Южная правда. - 2013. - N 142(19 дек.). - С. 1.

   Увековечен в граните : [открытие мемориальной доски Юрию Ивановичу Макарову] // Вечерний Николаев. - 2013. - N 144(19 дек.). - С. 1 : фот.

 

Пам'ятник «десантникові №1» – В. Маргелову

 

  osobi20 2 серпня 2011 року на території Миколаївської окремої аеромобільної бригади відкрили пам'ятник «десантникові №1» – Герою Радянського Союзу, командуючому повітряно-десантними військами в 1954-1959 рр. і 1961-1979 рр., автору і ініціатору створення технічних засобів ПДВ і методів застосування частин і з'єднань повітряно-десантних військ Василю Пилиповичу Маргелову.

Література:

 

   Памятник "десантному бате" : [открытие памятника "десантнику №1" Василию Филипповичу Маргелову] // Южная правда. - 2011. - №83(4 авг.). - С. 1.

   Тонковид, В. Десант - наша гордость и сила! : [открытие памятника "десантному бате" Василию Маргелову] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2011. - №85(4 авг.). - С. 1.

 

Бюст-пам’ятник Т. Мінкову

 

   21 квітня 2017 року в Миколаївському обласному краєзнавчому музеї пройшли ювілейні урочистості, присвячені 150-річчю відosobi21 заснування Південнослов'янського (Болгарського) пансіону. В рамках святкування відбулося відкриття бюста-пам'ятника видатному педагогу, діячу болгарського національного відродження, засновнику Південнослов'янського пансіону в Миколаєві – Тодору Мінкову. Автором погруддя став Юрій Макушин.

Література:

 

   В Николаеве открыли бюст болгарину Тодору Минкову // Николаевские новости. - 2017. - N 50(26 апр.). - С. 5

   Шенкевич, А. Отметили 150-летие Южнославянского пансиона / А. Шенкевич // Вечерний Николаев. - 2017. - N 46(25 апр.). - С. 3 : фот.

В Николаевском областном краеведческом музее прошли юбилейные торжества, посвященные 150-летию основания Южнославянского (Болгарского) пансиона. В рамках празднования состоялось открытие бюста-памятника выдающемуся педагогу, деятелю болгарского национального возрождения, основателю Южнославянского пансиона в Николаеве - Тодору Минкову. Автором бюста стал Юрий Макушин.

 

Пам'ятний знак М. Г. Ліванову

 

osobi22   23 травня 2017 року, біля головного корпусу Миколаївського національного аграрного університету відбулося відкриття пам'ятного знака М. Г. Ліванову.

   Михайло Ліванов був одним з перших, хто побачив перспективи розвитку Миколаївського регіону та чітко пов'язав їх з практичним освоєнням прогресивних методів землеробства. 1790 року він організував і очолив практичну школу землеробства в Богоявленську (нині Корабельний район Миколаєва). Це був перший у Східній Європі і третій після Англії і Франції навчальний заклад аграрного напрямку.

Література:

 

   Чепурненко, С. Уникальный симбиоз истории и современности - аграрного образования и науки ННАУ / С. Чепурненко, Н. Карпенко // Южная правда. - 2017. - N 57(25 мая). - С. 1, 2

 

Пам'ятник О. В. Суворову

 

 osobi23  23 листопада 2010 року біля будівлі військової кафедри Національного університету ім. В. Сухомлинського відкрили пам'ятник великому полководцю, генералісимусу Олександру Суворову. Відкриття пам'ятника приурочили до 280-річчя від дня народження Олександра Васильовича.

   Пам'ятник в Миколаєві зроблено зі спеціальної марки бетону, його виготовив місцевий скульптор Дмитро Кореновський. У постамент заклали капсулу з Кінбурнською землею, де О.Суворов був двічі поранений.

Література:

 

   Владимирова, М. Под шелест знамен : [открытие памятника великому полководцу Александру Суворову] / М. Владимирова // Южная правда. - 2010. - №131(25 нояб.). - С. 1.

   Репешко, П. Генералиссимус Суворов уже в Николаеве : [открытие памятника великому полководцу] / П. Репешко // Рідне Прибужжя. - 2010. - №131(25 листоп.). - С. 1.

   Христова, Н. Суворов. Имя в истории Николаевской земли : [открытие памятника ко дню рождения полководца] / Н. Христова // Вечерний Николаев. - 2010. - №139(27 нояб.). - С. 3.

 

Меморіальна дошка В. Андріанову

 

 osobi24  26 липня 2013 року в Миколаєві урочисто відкрито пам'ятну дошку на честь 100-річного ювілею видатного кораблебудівника, яскравого політичного і громадського діяча Володимира Андріанова. Меморіальна дошка, автор якої - скульптор В. Макушин, встановлена на будинку № 52 по вул. Спаській, де проживав Володимир Миколайович.

   Володимир Андріанов з 1965 по 1976 роки очолював одну з найпотужніших наших верфів – суднобудівний завод ім. 61 комунара. Саме з ім'ям Володимира Андріанова пов'язують справжній розквіт цього підприємства. За період керівництва Володимира Миколайовича заводчани побудували кораблі і судна загальною водотоннажністю в 700 тис. тонн.

Література:

 

   Влащенко, А. Памяти великого судостроителя : [к 100-летию В. Н. Андрианова открыта мемориальная доска] / А. Влащенко // Наш город. - 2013. - N 31(31 июля). - С. 16 : фот.цв.

   Островская, М. Память о великом корабеле : [к 100-летию В. Н. Андрианова открыта мемориальная доска. Автор - скульптор Виктор Макушин] / М. Островская // Южная правда. - 2013. - N 81(27 июля). - С. 1 : фот.

   Тонковид, В. Таких сынов Николаеву бы побольше : [в честь 100-летия В. Н. Андрианова открыта мемориальная доска] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2013. - N 83(27 июля). - С. 2 : фот.

 

Меморіальна дошка Д. Борщову

 

     osobi25На стіні будинку, що стоїть на розі вулиць Соборної та Нікольської, напередодні Дня театру було відкрито меморіальну дошку з написом: «У цьому будинку з 1988 по 2008 рік жив народний артист України Борщов Дмитро Васильович». Це перша пам'ятна стела на честь миколаївського служителя Мельпомени. Автор – художник Іван Булавицький.

Література:

 

   Христова, Н. В память о большом актере : [открыта мемориальная доска народному артисту Украины Дмитрию Борщеву] / Н. Христова // Вечерний Николаев. - 2009. - №35(28 марта). - С. 4.

 

Меморіальна дошка А. Ганькевичу

 

   osobi26  У Миколаєві на будинку №29 по вулиці Адміральській 12 січня 2012 року відкрили меморіальну дошку пам'ятіosobi27 видатного миколаївця Анатолія Ганькевича, на честь його 100-річного ювілею. У будинку, на стіні якого тепер знаходиться пам'ятний знак, жив керівник двох миколаївських суднобудівних заводів Анатолій Ганькевич, який віддав кораблебудуванню 50 років свого життя. Не так давно біля центральної прохідної заводу ЧСЗ було відкрито пам'ятник Анатолію Борисовичу Ганькевичу – директору Чорноморського суднобудівного заводу з 1959 по 1979 роки.

Література:

 

   К 100-летию Анатолия Ганькевича : [открытие мемориальной доски] // Наш город. - 2012. - №3(18 янв.). - С. 16 : фот. цв.

   Мемориальная доска Анатолию Ганькевичу открыта в Николаеве // Новая николаевская газета. - 2012. - №3(18 янв.). - С. 1.

 

Меморіальна дошка Григорію Горбурову

 

    osobi28 29 січня 2015 року, з метою увічнення пам'яті талановитого хірурга, Почесного громадянина міста Миколаєва, заслуженого лікаря РРФСР Григорія Федоровича Горбурова, на будівлі Миколаївського обласного онкодиспансеру було відкрито меморіальну дошку. У стінах цієї клініки Григорій Федорович пропрацював довгих 43 роки. Рішення про увічнення пам'яті відомого онкохірурга було прийнято виконкомом Миколаївської міської ради.

Література:

 

   В память о николаевском враче-хирурге Григории Горбурове установят мемориальную доску // Николаевские новости. - 2015. - N 13(28 янв.). - С. 1.

     Увековечили николаевского хирурга Григория Горбурова : [установлена мемориальная доска] // Николаевские новости. - 2015. - N 16(4 февр.). - С. 3.

 

Пам’ятна дошка О. Григор’єву

 

    osobi29 6 жовтня 2014 року на вулиці Правди, 2б відкрито меморіальну дошку на честь легендарного тренера з боксу, засновника Миколаївської школи боксу Олега Григор'єва. За 40 років роботи в ДЮСШ він дав путівку в життя більш ніж 80-ти переможцям і призерам змагань різного рангу, 11-ти майстрам спорту СРСР. Саме завдяки Олегу Григор'єву народився один з найвідоміших в СРСР турнірів - Всесоюзний меморіал 68-ми героїв-ольшанців, який згодом став міжнародним.

   Меморіальна дошка була відкрита за ініціативи миколаївських боксерів та підтримки депутата Миколаївської міської ради, кандидата в народні депутати Олександра Жолобецького. На урочисте відкритя приїхав відомий боксер Олександр Усик. Відкриття пам'ятної дошки приурочено до 95-річчя від дня народження заслуженого тренера України Олега Григор'єва.

Література:

 

     Кураса, Е. Александр Усик открыл памятную доску легендарному николаевскому тренеру : [памятная доска легендарному тренеру по боксу, основателю Николаевской школы бокса Олегу Григорьеву] / Е. Кураса // Вечерний Николаев. - 2014. - N 118(9 окт.). - С. 1 : фот.

     На открытие памятной доски легендарному николаевскому тренеру приехал олимпийский чемпион Александр Усик : [открытие памятной доски Олегу Григорьеву] // Южная правда. - 2014. - N 118/119(9 окт.). - С. 8 : фот.

     Черный, В. На открытие памятной доски легендарному николаевскому тренеру приехал олимпийский чемпион Александр Усик / В. Черный // Николаевские новости. - 2014. - N 122(9 окт.). - С. 3 : фот.

 

Меморіальна дошка Олегу Гриньку

 

    osobi30 23 березня, у Всесвітній метеорологічний день, на будівлі Миколаївського обласного центру з гідрометеорології було відкрито меморіальну дошку Олегу Гриньку – беззмінному керівнику гідрометеорологічної служби протягом 39 років. Ініціативу Державної гідрометеорологічної служби України та колективу Миколаївського обласного центру з гідрометеорології встановити меморіальну дошку в пам'ять знаменитого гідрометеоролога підтримали міський голова Володимир Чайка, управління культури облдержадміністрації, виконком міської ради і громадськість. На виготовлення меморіальної дошки з мармуру, авторами і виконавцями якої стали миколаївські скульптори Юрій і Віктор Макушини, були виділені бюджетні кошти, а також залучені благодійні внески.

Література:

 

     Тонковид, В. В память знаменитого гидрометеоролога : [открыта мемориальная доска Олегу Гринько - бессменному руководителю гидрометеорологической службы в течение 39 лет] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2009. - №33(24 марта). - С. 1.

 

Пам'ятна дошка Й. Дерибасу

 

   osobi31  13 вересня 2011 року на будинку по вул. Наваринській, 3 відкрилася пам'ятна дошка адміралу, засновнику і першому губернатору Одеси Йосифу Дерибасу. Саме в нашому місті, в цьому будинку, з 1791 по 1794 роки Йосиф Дерибас, в той час віце-адмірал і командувач Чорноморським гребним флотом, проводив усі зими.

   Ініціатором і головним втілювачем ідеї установки пам'ятної дошки на «Рібасовому будинку» став депутат обласної ради Фелікс Ольшевський. Він вирішив ще більше об'єднати два наших міста. Автором пам'ятної дошки з білого мармуру знаменитому одеситу став миколаївський скульптор Юрій Макушин. Так що пам'ятна дошка Йосифу Дерибасу – це не тільки данина пам'яті засновнику Одеси, це жива історія Миколаєва.

Література:

 

     В Николаеве увековечили знаменитого одессита : [открылась памятная доска адмиралу, основателю и первому губернатору Одессы Иосифу Дерибасу] // Южная правда. - 2011. - №100(15 верес.). - С. 3 : фот.

     Никулина, А. Человек, объединивший города : [открытие мемориальной доски И. Дерибасу] / А. Никулина // Рідне Прибужжя. - 2011. - №103(15 верес.). - С. 1 : фот.

    Тонковид, В. Дерибаса можно считать и николаевцем : [открытие памятной доски И. Дерибасу] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2011. - №103(15 сент.). - С. 1. : фот.

 

Меморіальна дошка А. Завгородньому

 

    osobi33 5 жовтня 2012 року на будинку по вул. Нікольскій №49/1, де жив художник Анатолій Завгородній, з'явилася меморіальна дошка. Автором цього пам'ятного знака, виготовленого на замовлення управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради та встановленого завдяки спонсорській допомозі депутата міської ради Олега Грипаса, став заслужений діяч мистецтв України Іван Булавицький.

Література:

 

   Синявский, В. На Никольской установили мемориальную доску художнику Завгороднему / В. Синявский // Николаевские новости. - 2012. - №125(17 окт.). - С. 8 : фот.

     Тонковид, В. Город помнит Анатолия Завгороднего : [открытие мемориальной доски] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2012. - №114(9 окт.). - С. 1 : фот.

 

Меморіальна дошка О. Л. Зозулі

 

    osobi34 31 жовтня та 1 листопада 2008 року в Миколаєві віддавали данину пам'яті та поваги легендарному кавалеристу, засновнику і багаторічному керівнику Миколаївської кінноспортивної школи Олександру Львовичу Зозулі. Він був дійсно унікальною людиною. Олександр Львович створив школу кінного спорту і привів її до вершин. Всеукраїнські змагання з кінного спорту пам'яті О. Л. Зозулі вже давно стали традиційними. 1 листопада 2008 року до 100-річчя з дня народження великого тренера на базі ДП «Південьконецентр» було відкрито меморіальну дошка О. Л. Зозулі.

Література:

 

  Здесь помнят Александра Зозулю : [к 100-летию Николаевской конно-спортивной школы открыта мемориальная доска А. Л. Зозуле] // Вечерний Николаев. - 2008. - №127(6 нояб.). - С. 8.

   Романюк, А. "Ничто нас в жизни не сможет вышибить из седла" : 1 ноября 2008 года - 100 лет со дня рождения легендарного кавалериста, основателя и многолетнего руководителя Николаевской конноспортивной школы Александра Львовича Зозули / А. Романюк // Южная правда. - 2008. - №119(23 окт.). - С. 5. - Продолж.: №122(30 окт.). - С.4.

     Савочкина, А. Вернись, слава уходящая : Конноспортивной школе-50 лет / А. Савочкина // Южная правда. - 2010. - №122(4 нояб.). - С. 1, 4.

 

Меморіальна дошка В. Карнауху

 

   osobi35 21 квітня 2016 року відбулося відкриття меморіальної дошки на честь відомого миколаївця, справжнього патріота нашого міста Валерія Карнауха. Валерій Карнаух був відомим книговидавцем, громадським діячем, меценатом, багаторічним керівником загальноміської програми «Городянин року». Свого часу він заснував видавництво «Можливості Кіммерії», що стало знаковим для нашого міста. Меморіальну дошку встановили на будівлі по вул. Потьомкінський, 48, де з 2004 до 2014 року було розташоване видавництво «Можливості Кіммерії». Меморіальну дошку виготовлено на замовлення управління з питань культури та охорони культурної спадщини міської ради миколаївським скульптором, заслуженим діячем мистецтв України Іваном Булавицьким.

Література:

 

     В Николаеве увековечили книгоиздателя Валерия Карнауха : [открытие мемориальной доски] // Николаевские новости. - 2016. - N 55(4 мая). - С. 4.

     В память о Валерии Карнаухе установят мемориальную доску // Вечерний Николаев. - 2016. - N 40(12 апр.). - С. 1

     Открыли памятную доску в честь Валерия Карнауха // Вечерний Николаев. - 2016. - N 45(23 апр.). - С. 1 : фот.

 

Пам'ятна стела Карлу Кнорре

 

   osobi36  18 травня в Миколаївській астрономічній обсерваторії відбулася міжнародна нарада «Методи і інструменти в астрономії: від першого наземного телескопу до космічного інструменту», в якому брали участь понад 50 фахівців з Росії, Франції, Туреччини, Китаю, України. До цієї події миколаївці приурочили відкриття пам'ятної стели на честь першого директора Миколаївської обсерваторії Карла Христофоровича Кнорре. Він прибув до Миколаєва двадцятирічним юнаком і віддав нашій обсерваторії 50 років свого трудового життя. Автор пам'ятної стели – миколаївський скульптор Віктор Макушин.

Література:

 

     Христова, Н. Астрономы обсудят программы сотрудничества : / Н. Христова // Вечерний Николаев. - 2010. - №57(20 мая.). - С. 1.

 

Меморіальна дошка Б. Немирову

 

     osobi372 травня 2015 року в Миколаївському обласному яхт-клубі встановили меморіальну дошку почесному громадянину міста Миколаєва, прославленому капітану легендарної яхти «Ікар», яка здійснила навколосвітнє плавання і пронесла прапор України по всіх морях, – Борису Немирову. Яхтсмени-ветерани відкрили меморіальну дошку і підняли над яхт-клубом Державний прапор України.

   Автором проекту і виконавцем дошки став миколаївський скульптор Віктор Макушин (по написаному Юрієм і Інною Макушиними прижиттєвому портрету Бориса Степановича), а допоміг виготовити її депутат міськради, керівник підприємства «Елібра» Олег Грипас.

Література:

 

     В Николаевском яхт-клубе открыли мемориальную доску капитану "Икара" заслуженному мастеру спорта Борису Немирову // Николаевские новости. Спорт. - 2015. - N 54(5 мая). - С. 2 : фот.

     Памяти Бориса Немирова : [открытие мемориальной доски почетному гражданину города Николаева, капитану легендарной яхты "Икар" Борису Немирову] // Вечерний Николаев. - 2015. - N 50(7 мая). - С. 8 : фот.

 

Меморіальна дошка О. Подольському

 

     osobi3820 березня 2015 року в Миколаївському обласному шаховому клубі стартував відкритий чемпіонат міста Миколаєва з шахів під назвою «Меморіал Миколи Шелеста». Старт почався з відкриття двох меморіальних дошок. Одна з них повідомляє: «Тут у 1996 – 2002 роках неодноразово перебував перший почесний президент Миколаївського обласного шахового клубу Подольський Олександр Олександрович, який зробив вагомий внесок у розвиток шахового спорту Миколаївщини». Автор меморіальних дошок – депутат Миколаївської міської ради Олег Грипас.

Література:

 

     Олейников, Ю. "Мемориал" стартовал от мемориальных досок : [открытие мемориальных досок] / Ю. Олейников // Южная правда. - 2015. - N 33(24 марта). - С. 4 : фот.

     Трощенко, П. В память о брате : [памяти Александра Подольского] / П. Трощенко // Южная правда. - 2016. - N 117(11 окт.). - С. 4.

 

Меморіальна дошка В. Салутіну

 

     osobi3930 жовтня 2009 року, на міському стадіоні «Юність» відбулося відкриття меморіальної дошки Володимиру Салутіну, беззмінному директору цього стадіону з 1992 до 2008 року. Завдяки Володимиру Миколайовичу стадіон «Автомобіліст» змінив назву на «Юність», з'явилися емблема та прапор стадіону. Цій спортивній споруді Володимир Салутін віддавав усього себе. За його ініціативою почалася реконструкція стадіону, в короткі терміни були побудовані два майданчики для міні-футболу, баскетбольний майданчик, тир, куточки загальної фізичної підготовки, пандус для людей з обмеженими можливостями, тренажерний майданчик. Проведено благоустрій: розбиті клумби, висаджені дерева, з'явився фонтан. Відремонтовано роздягальні і адміністративну будівлю.

Література:

 

   Кураса, Е. Мемориальная доска в память Владимира Салутина появилась на стадионе "Юность" / Е. Кураса // Вечерний Николаев. - 2009. - №124(7 нояб.). - С. 4.

     Серый, В. На стадионе "Юность" открыли мемориальною доску Владимиру Салутину / В. Серый // Николаевские новости. - 2009. - №132(3 нояб.). - С. 2.

 

Пам’ятна дошка М. М. Свіжинському

 

osobi40   На фасаді будівлі 2-ої державної пожежно-рятувальної частини міста Миколаєва по вулиці Наваринській, 13-б відбулося урочисте відкриття пам'ятної дошки на честь першого начальника пожежної охорони міста Миколаєва Михайла Свіжинського. Михайло Миколайович пройшов шлях від рядового до брандмейстера і очолював пожежну охорону міста з 1910 по 1931 рік. Автор пам'ятної дошки – заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Михайло Іванович Озерний.

Література:

 

     Михаилу Николаевичу, укротителю огня... : [по улице Наваринской, 13б состоялось открытие памятной доски в честь первого начальника пожарной охраны города Николаева Михаила Свижинского] / ТУМЧС в Николаевской области // Наш город. - 2012. - №44(19 сент.). - С. 16 : цв.ил.

     Увековечили первого начальника пожарной охраны города Николаева Михаила Свижинского // Николаевские новости. - 2012. - №113(19 сент.). - С. 2 : фот.

 

Меморіальні дошки В.Чайці

 

     osobi415 жовтня 2013 року відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки-стели на честь Володимира Дмитровича Чайки. Дату відкриття гранітної стели вибрали не випадково, адже саме в цей день колишньому меру Миколаєва могло б виповнитися 65 років. Пам'ятну стелу з ликом Володимира Чайки встановили біля будинку №9 по вул. Соборній, у будинку біля Супермаркету «Сотка», в якому він прожив з 1984 по 2009 рік. Автор меморіальної стели – Віктор Макушин.

     5 грудня 2014 року відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки Володимиру Чайці – міському головіosobi42 Миколаєва в 2000-2013 роках. Пам'ятний знак роботи Віктора Макушина встановлений на фасаді Миколаївського муніципального колегіуму, який теж носить ім'я Володимира Дмитровича Чайки, випускником якого (в той час – школа №38) був і сам Володимир Дмитрович.

Література:

 

     Коханчук, А. Памяти Владимира Чайки : [открытие мемориальной доски-стелы к 65-летию Владимира Чайки] / А. Коханчук, И. Чернышова // Наш город. - 2013. - N 41(9окт.). - С. 9 : фот.

     По делам и честь : [на фасаде Николаевского муниципального коллегиума торжественно открыли мемориальную доску бывшему городскому голове В. Д. Чайке] // Родной причал. - 2014. - N 50(10 дек.). - С. 1

   Тонковид, В. "Знаете, каким он парнем был!" : [5 октября Владимир Чайка, городской голова в 2000-2013 гг. отметил бы свое 65-летие] / В. Тонковид // Вечерний Николаев. - 2013. - N 113(8 окт.). - С. 1-2 : фот.

Открытие мемориальной доски-стелы, установленной у «Сотки».

   Шенкевич, А. Николаев помнит Владимира Чайку : [торжественное открытие мемориальной доски Владимиру Чайке на фасаде Николаевского муниципального коллегиума] / А. Шенкевич // Вечерний Николаев. - 2014. - N 145(9 дек.). - С. 2 : фот.

   Якимчук, А. Открыли памятную доску Владимиру Чайке : [на фасаде Николаевского муниципального коллегиума] / А. Якимчук // Наш город. - 2014. - N 64(10 дек.). - С. 6 : фот.

 

Меморіальна дошка Нодарі Чантурія

 

     osobi43Чантурія Нодарі Вікторович з 1958 року почав працювати на Миколаївському суднобудівному заводі «Океан». Пройшов шлях від заступника начальника корпусного цеху до директора заводу, який очолював з 1982 по 1996 роки. За період його керівництва підприємством зі стапелів сходили багатотоннажні кораблі, розросталась інфраструктура навколо заводу, був збудований санаторій-профілакторій «Океан».

   У Миколаєві на фасаді будинку № 313 по Богоявленському проспекту, в якому з 1965 по 2007 роки мешкав Н. В. Чантурія, була відкрита меморіальна дошка.

Література:

 

     Нодари Чантурия - гордость и честь судостроения : [открытие памятника бывшему директору судостроительного завода «Океан» Н. В. Чантурия] // Южная правда. - 2008. - №96(30 авг.). - С. 3.

 

Меморіальна дошка М. Шелесту

 

     osobi4420 березня 2015 року в Миколаївському обласному шаховому клубі стартував відкритий чемпіонат міста Миколаєва з шахів під назвою «Меморіал Миколи Шелеста». Старт почався з відкриття двох меморіальних дощок. Одна з них свідчить: «В цій будівлі в 1992 – 2014 роках працював засновник Миколаївського обласного шахово-шашкового клубу, засновник ДЮСШ з шахів Шелест Микола Васильович».

   Автор меморіальних дошок – депутат Миколаївської міської ради Олег Грипас.

Література:

 

     Олейников, Ю. "Мемориал" стартовал от мемориальных досок : [в Николаевском областном шахматном клубе стартовал открытый чемпионат города Николаева по шахматам под названием "Мемориал Николая Шелеста"] / Ю. Олейников // Южная правда. - 2015. - N 33(24 марта). - С. 4 : фот.

Джерело: http://laginlib.org.ua/mykolaiv/monument/5.php

Опубліковано: Четвер, 19 липня 2018