Культура
Гуманітарна сфера Арбузинського району |
Культура
Реалізацію державної культурної політики в Арбузинському районі забезпечує цілісний комплекс закладів, підпорядкованих Міністерству культури України, управлінню культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації, відділу культури, національностей та релігій райдержадміністрації.
Мережа закладів культури району включає 42 установи: 19 закладів клубного типу, 22 бібліотеки та одну дитячу музичну школу. Діяльність відділу культури, національностей та релігій райдержадміністрацій також направлена на охорону та підтримку в належному стані 180 пам’яток культури.
У своїй діяльності заклади культури керуються галузевими законами України, де основним є Закон України «Про культуру» (№ 2778-VI від 14.12.2010).
Відповідно кошторису на 2014 рік за коштами загального фонду на утримання закладів культури Арбузинського району передбачено 2678,71 тис. грн., в тому числі на захищені статті видатків (2111, 2120, 2270) – 2 555,72 тис. грн., або 95,41 % загальної суми кошторисних призначень.
На рік передбачено усього 4,59 % або 122,99 тис. грн., а саме:
- 2210 «Придбання предметів,матеріалів та обладнання» - 90,24 тис. грн.,
у т.ч. кредиторська заборгованість 2013 року - 22479,02 грн.
- 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» - 28,23 тис. грн.,
у т.ч. кредиторська заборгованість 2013 року - 4717,54 грн.,
- 2250 «Видатки на відрядження» - 4,5 тис. грн.,
у т.ч. кредиторська заборгованість 2013 р. - 1269,56 грн.
Не враховано на розвиток галузі: кошти на проведення капітальних та поточних ремонтів будівель закладів культури, опалення, придбання аудіо- та відеоапаратури, костюмів, інструментів та інше.
Бібліотечна система
До складу Арбузинської централізованої бібліотечної системи входить 22 заклади: центральна районна бібліотека та районна бібліотека для дітей, Арбузинська та Костянтинівська міські філії та 18 сільських бібліотек-філій.
В цілому мережа бібліотек району відповідає мінімальним соціальним нормативам забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 № 510.
Опалюються 10 бібліотечних закладів, телефонізовано центральну районну бібліотеку та районну бібліотеку для дітей.
Діяльність бібліотек району відповідно Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (від 27.01.1995 № 32/95-ВР) спрямовується на забезпечення ефективного інформаційно – бібліотечного сервісу. Загальна кількість користувачів щороку складає понад 11,0 тис. осіб, їм видається понад 220,0 тис. прим. документів. Кількість відвідувань бібліотек щороку становить понад 80,0 тисяч.
На передплату періодичних видань на 2014 рік використано за рахунок коштів районного бюджету 30 000 тис. грн., за рахунок спонсорських коштів -3 166 грн. На оплату періодичних видань на 2015 рік передбачено - 21 740 грн.
ЦБС спрямовує свою діяльність на розширення кола бібліотечних послуг, оновлення методів і форм роботи з користувачами, впровадження нових інформаційних технологій.
ЦБС має свій офіційний web-сайт, в 2013 році створено нову версію і новий дизайн сайту.
В бібліотеках системи облаштовано 15 автоматизованих робочих місць для користувачів з підключенням до мережі Інтернет (в розрахунку на 1 бібліотеку – 0,8комп’ютера – 9 місце серед районів області(всього 18 ПК по ЦБС), проте, основна кількість комп’ютерів отримана завдяки перемозі у грантових конкурсах.
5 бібліотечних закладів Арбузинської централізованої бібліотечної системи (центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, Кавунівська, Садівська, Семенівська сільські бібліотеки – філії) стали переможцями ІІІ раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» (за програмою «Бібліоміст»), в них обладнано Центри вільного доступу до мережі Інтернет для користувачів (14 комп’ютерів, 4 поліфункціональні пристрої, веб – камери тощо, загальною вартістю 81, 6 тис. грн.).
В 2013 році розпочато ремонт центральної районної бібліотеки, на який з бюджету залучено 20,0 тис.грн.
На 2014 рік на капітальний ремонт приміщення Арбузинської ЦБС передбачено 191 042 грн. На даний час робочий проект проходить експертизу в ДП «Укрдержбудекспертиза» у Миколаївській області.
Всього в Арбузинській ЦБС працює 29 чоловік, з них 19 є працівниками сільських бібліотек – філій. Повну вищу освіту мають 11 працівників, базову вищу – 16, загальну середню – 2.
З 2014 року 5 фахівців бібліотек–філій переведені на повну ставку посадового окладу, тобто ліквідовано неповну зайнятість.
Згідно нормативного навантаження 9 працівників сільських бібліотек – філій працюють на 0,25 та 1 працівник – 0,75 ставки посадового окладу. На даний час один працівник навчається на заочному відділенні Миколаївського філіалу Київського національного університету культури та мистецтв.
Клубні заклади
В Арбузинському районі налічується 19 клубних закладів, 15 з яких розташовані в сільській місцевості, що відповідає нормативу забезпечення населення клубними закладами, схваленими постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 року № 1775.
В районі функціонують 131 клубне формування за різними жанрами: вокально – хорові , театральні, хореографічні, оркестри, з них 64 для дітей та підлітків. Відвідують клубні формування 1311 учасників, з них 739 діти та підлітки.
В осінньо-зимовий період опалюються 4 клубних заклади: Семенівський СБК, Новогригорівський СК, Рябоконівський СК, Остапівський СК.
9 клубних закладів потребують капремонтів : Садівський СБК,Новокрасненський СБК, Костянтинівський МБК, Іванівський СБК, Воєводський СБК, Благодатненський СБК, Арбузинський МБК та Арбузинський СК.
Панкратівський СК знаходиться в аварійному стані.
3 аматорські колективи носять звання «народний».
Жіночий ансамбль «Черемхи» Арбузинського РБК та ансамбль «Веселий ярмарок» Благодатненського СБК підтвердили своє звання 2012 року, Семенівський народний театр Семенівського СБК - 2013 року. Діяльність клубних закладів забезпечують 35 працівників, 23 з них мають фахову освіту (57,1 %), що впливає позитивно на розвиток аматорської творчості в районі та якість культурно – мистецьких заходів, які проводяться в сільській місцевості. 2 працівника Арбузинського РБК навчаються заочно в Миколаївській філії Київського національного університету культури, художній керівник Благодатненського СБК навчається в Миколаївському коледжі культури та мистецтв.
З метою підвищення професійного рівня керівників аматорських колективів району 14 працівників відвідали 4 обласних семінарі за різними жанрами. Були проведені 4 районні семінари участь в яких прийняли всі працівники культури.
7 жовтня на базі Арбузинської ЦБС відбувся районний семінар-практикум для працівників клубних закладів району за участі директора та фахівців Миколаївського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи.
З початку року аматорські колективи району взяли участь в 5 обласних та Всеукраїнських фестивалях, конкурсах , де посіли призові місця.
Колектив районного будинку культури та сільських закладів культури провели 20 благодійних концертів на підтримку Збройних сил України, зі своїми програмами в підтримку армії побували у найвіддаленіших куточках району. 17 жовтня на стадіоні «Колос» в смт. Арбузинка в рамках благодійної акції відбувся заключний концерт «Ми за єдину Україну».
Матеріально – технічна база районного Будинку культури не відповідає стандартам та вимогам, так як будівля районного Будинку культури знаходиться на реконструкції з 2002 року, а концерти та масові заходи проходять в залі райдержадміністрації та на стадіоні «Колос».
При районному Будинку культури функціонує методичний кабінет де працюють три методисти за жанрами, що відповідає типовим нормам, затвердженим наказом Міністерства культури України від 20.09.2011 року № 767/0/16-11.
Дитяча музична школа
Арбузинська районна дитяча музична школа є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти. Відповідно до Закону України «Про освіту» (від 23.05.1991 № 1060-XII), Закону України «Про позашкільну освіту» (від 22.06.2000 № 1841-III) та Положення про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання), затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 06.08.2001 № 523, заклад надає державні гарантії естетичного виховання через доступність до надбань вітчизняної і світової культури, готує підґрунтя для занять художньою творчістю, а для найбільш обдарованих учнів - до вибору професії в галузі культури та мистецтва.
Дитяча музична школа заснована у 1967 році, розташована у окремому двоповерховому приміщенні. Стан споруди задовільний, але потребує капітального ремонту. У будівлі знаходяться 5навчальних аудиторій: хореографічний клас, теоретичний клас, класи для індивідуальних занять, бібліотека, роздягалка, кабінет директора та концертна зала на 90 місць. Заклад забезпечено необхідним обладнанням, а саме: нотною літературою, костюмами для колективів, радіоапаратурою, сучасними технічними та електронними засобами навчання. Для підвищення якості викладання необхідно відремонтувати наявні та придбати нові музичні інструменти у такій кількості: баяни – 2 шт., акордеон – 1шт., електро-фортепіано для концертних виступів– 1шт., духові інструменти та аксесуари: валторна – 2шт., труба – 2шт., тенор – 1шт.. баритон – 1шт.. альт – 1шт., флейта – 2 шт.. тромбон – 1шт.
Контингент навчального закладу складає 125 учнів. Учні Арбузинської музичної школи у 2013-2014 навчальному році брали участь у обласному конкурсі виконавців на народних інструментах (струнно-щипкові інструменти), де отримали грамоту за участь,обласному конкурсі «Чарівний чобіток», де посіли третє місце та обласному фестивалі хореографічного мистецтва, де посіли перше місце. Виїзди для участі у конкурсах забезпечуються за рахунок бюджетних коштів.
Навчальний процес забезпечують 11 викладачів: 6 штатних та 5 сумісників. З них 4 викладача з повною вищою освітою, 7 – мають не повну вищу мистецьку освіту.Викладачі згідно плану основних навчально– методичних заходів відвідали 6 обласних семінарів.
Для покращення матеріально-технічної бази протягом 2009 – 2013 років за рахунок бюджетних коштів придбано: три гітари, сценічні костюми та взуття, 2 ноутбука, 2 принтера. Ремонтні роботи не проводились.
У 2012 році було збудована, але до будівлі не підключена, топна дитячої музичної школи під газ, на яку витрачено289 610 тис. грн.. У 2013 році були замінені вікна на суму 88 349 тис. грн.. Необхідно здійснити внутрішній ремонт всіх навчальних класів, роздягалки, концертної зали та кабінету директора.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.1997 № 260, розмір плати батьків за навчання у школах естетичного виховання дітей визначається один раз на рік дирекцією цього закладу за погодженням з органами місцевої виконавчої влади. Наказом директора музичної школи від 01.10.2013 № 13 встановлено батьківську плату за навчання на 2013-2014 начальний рік: фортепіано – 60 грн., гітара – 40 грн., сольний спів – 50 грн., баян, акордеон – 35 грн., духові інструменти – 25 грн., хореографія – 30 грн.
Вся документація знаходиться в належному стані, індивідуальні плани та журнали заповнені відповідно до затверджених Міністерством культури України зразків.
Навчальний процес забезпечено відповідно до Типових навчальних планів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання), затверджених наказом Міністерства культури і туризму України від 18.07.2006 № 570. Але, Типові плани виконуються не в повному обсязі, так як у зв’язку з відсутністю фінансування в класі хореографії не викладаються «Предмет за вибором», «Музична грамота та слухання музики». Таким чином, для забезпечення навчального процесу в повному обсязі необхідно ввести 2 штатні одиниці.
Культурна спадщина
В Арбузинському районі діє 6 громадських музеїв, які взято на державний облік: музей бойової слави Костянтинівської ЗОШ, музей історії села Новокрасне, музей бойової слави Семенівської ЗОШ, музей історії села Семенівка, музей історії с. Воєводське, музей історії Арбузинської ЗОШ №1.Загальна кількість експонатів – 3507, з них оригінальних – 2645. Експонати зазначених музеїв знаходяться під фізичною охороною.
В 2013 році в громадських музеях району було оформлено ряд нових експозицій та створено нових тематичних виставок:
«Ми нащадки хліборобів», «Млини» (музей історії села Семенівка);
«Шляхами партизанської слави», «Переправа через Південний Буг» (музей бойової слави Костянтинівської ЗОШ);
«Наш земляк – Руденко» (музей бойової слави Семенівської ЗОШ);
«Поетична пристань» (музей історії с. Воєводське).
Кількість відвідувачів громадських музеїв склала – 1657 осіб.
В 2013 році проведено косметичний ремонт музею бойової слави Костянтинівської ЗОШ (шпаклювання стін, малярні роботи (700 грн.)
На території Арбузинського району розташовано 180 пам’яток, що взяті на державний облік, з них 29 – пам’ятки історії, 1 – пам’ятка монументального мистецтва, 150 – пам’ятки археології.
Протягом 2009 року відділом укладено 30 охоронних договорів з власниками (балансоутримувачами) пам’яток місцевого значення.
В жовтні фахівцями Державної інспекції по охороні пам’яток культури в Миколаївській області у проведено інвентаризації пам’яток археології на території району.
В районі налічується 28 пам’яток присвячених подіям Великої Вітчизняної війни;20 місць поховань загиблих захисників Вітчизни, в т.ч.: 4 індивідуальні могили, 12 братських могил, 4 меморіали, що є місцем поховання. Загальна кількість похованих військовослужбовців – 329 чоловік, з них відомих імен – 220 чоловік.
Всі обеліски, братські могили, пам’ятники, меморіали на честь героїв Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, які знаходяться на території району відповідним чином впорядковані, прилегла територія приведена в належний санітарний стан. Фінансування робіт з благоустрою в 2013 році склало – 73,1 тис. грн.: в т.ч.: за рахунок бюджетних коштів – 1,6 тис. грн., інші кошти – 71,5 тис. грн.