м. Миколаїв
Таємничі підвали та колекція стародруків: миколаївцям показали залаштунки головної бібліотеки |
(Фото: Миколаївська міська рада)
Містянам розкрили таємниці Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки, яка відкрила доступ до свого "нульового" підвалу та інших таємничих закутків, де зберігаються 300-літні раритетні книжки.
Про це повідомили в Миколаївській міській раді.
Це стало можливим завдяки проведенню дослідницької екскурсії "ПРОщо: залаштунки миколаївської бібліотеки", яка пройшла в межах Фестивалю актуального мистецтва Mykolaiv ART Week: MEMORY.
Одне з наших професійних захворювань – це алергія на книжковий пил. Вона у нас є. І зараз ви теж це відчуєте, - звернулась до учасників екскурсії Вікторія Агаркова, директорка бібліотеки.
За її словами, будівля бібліотеки вабить своїм незвичним плануванням, де легко заблукати. Адже з фасаду це 3-поверховий будинок, а в середині цілих 7 поверхів, які закриті для звичайних відвідувачів.
Фото: Миколаївська міська рада
На найнижчому з них зберігаються рідкісні краєзнавчі видання. Це понад 1000 книжок, які пов’язані з історією міста. Зокрема, частину цієї колекції отримали у спадок від ліквідованих бібліотек Штурманського училища та Маріїнської гімназії в Миколаєві. Є й такі, що дарували установі у різні часи. Зокрема, після смерті Микола Аркаса його дружина передала в дар бібліотеці 47 книжок свого чоловіка.
Фото: Миколаївська міська рада
Також є колекція стародруків. Це понад 700 примірників рідкісних видань до 1830 року. При чому, кожна з назв представлена лише в єдиному екземплярі. Найстаріше видання зібрання – франко-італійський словник 1686 року.
Загалом бібліотечна колекція старовинних видань до 1917 року налічує понад 50 тисяч примірників. Це не лише книжки, а й періодика (старовинні газети й журнали).
Фото: Миколаївська міська рада
Також бібліотека має спеціальний "закритий фонд", як вони самі його називають. До нього увійшли російськомовні видання, що надруковані у росії. Зокрема, це наукова література, а також газети й журнали. Хоча ці видання поступово видаляють з картотеки та інших каталогів.
Це дуже тривалий процес. В цьому напрямку ми з минулого року працюємо і ще навіть до половини не дійшли…Ми їх зберігаємо суто з історичної точки зору. Це російські наукові видання. Так званий «закритий фонд». Тобто якщо вам потрібно попрацювати з умовним виданням російською мовою, ви заповнюєте відповідну форму, і ми вам надаємо дозвіл працювати із цим виданням в бібліотеці, - каже Вікторія Агаркова.
Захід організувала Платформа MY ART у партнерстві Агенцією розвитку Миколаєва за підтримки Zagoriy Foundation.
Так, 15 вересня у Миколаєві презентували Почесну відзнаку міського голови "За оборону Миколаєва".
14 вересня ми повідомляли, що у Миколаєві планують перейменувати понад 200 вулиць.
А 7 вересня міська рада Миколаєва включила до складу топонімічної комісії генерала Марченка.
1 вересня ми писали, що образ жінки у публічному просторі Миколаєва відповідає старим гендерним ролям.
Також 6 липня ми писали про те, чи можна деколонізувати Миколаїв - місто російської імперської слави та водночас Героя війни проти цієї імперії.
Перед цим, 29 червня стало відомо, що до складу миколаївської комісії з перейменування топонімів увійшли 11 кандидатів.
15 червня у Миколаєві запустили електронне опитування щодо перейменування вулиць.
Джерело: https://intent.press/publications/society/2023/rejting-shkil-odesi-ta-odeskoyi-oblasti-za-predmetami/